De politiska gruppledarna

Den politiska majoriteten består av en koalition där Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (S), Sjukvårdspartiet (SJVP), Centerpartiet (C) och Miljöpartiet de gröna (MP) ingår. 

Claes Nordmark

Arbetarepartiet - Socialdemokraterna
E-post: claes.nordmark@boden.se
Tel: 0921-621 11

Kenneth Backgård

Sjukvårdspartiet
E-post: kenneth.backgard@boden.se
Tel: 070-568 38 99

Johan Gröhn

Centerpartiet
E-post: johan.grohn@boden.se
Tel: 0921-622 11

Catarina Ask

Miljöpartiet de gröna
E-post: catarina.ask@boden.se
Tel: 070-259 07 58

Johan Sellin

Moderaterna
E-post: johan.sellin@boden.se
Tel: 070-530 15 83

Inge Andersson

Aktiv samling - Bodenalternativet
E-post: inge.andersson@boden.se
Tel: 070-203 56 67

Bosse Strömbäck

Vänsterpartiet
E-post: bo.stromback@boden.se
Tel: 070-529 42 92

Hendrik Andersson

Liberalerna
E-post: hendrik.andersson@boden.se
Tel: 070-590 40 99

Bernt Drugge

Sverigedemokraterna
E-post: bernt.drugge@boden.se
Tel: 070-219 30 04

Senast uppdaterad: 2020-11-11