Män och kvinnor sitter samlade i ett rum med högt i tak.

Intresset att flytta till Boden ökar

Antalet personer som är intresserade av att flytta norrut ökar stadigt. Tidigare i september fick JobbCenter besök av en grupp ukrainare som just nu är bosatta i södra Sverige. Under ett par dagar undersökte de förutsättningarna för jobb och bostad i Boden.

- Jag jobbade som snickare i Ukraina, och min fru som rehabiliteringssjuksköterska. Vi och våra två döttrar är mycket positiva till att flytta till Boden. Jag har varit på en anställningsintervju och det kändes jättebra, säger Andrii.

Svetlana som arbetat som gymnasielärare i biologi och kemi vill också flytta till Boden:
– Vi har blivit så väl bemötta. Jag har lämnat mitt CV till utbildningsförvaltningen, och min man som är elektriker har också lämnat CV.

Gruppen besökte även Storklintens skidanläggning. Destinationschef Malin Nilsson berättar:

– Vi har stort rekryteringsbehov hos oss, i kommunen och i hela regionen, och jag är glad att de kommer hit. I Storklinten kan vi bidra till arbetstillfällen, men även till en meningsfull fritid och livsstil. Det är flera i gruppen som jag är intresserad av att prata vidare med för en anställning hos oss.

Senast uppdaterad: 2023-09-29