Bodens kommun förenklad logotyp

Meny

En kvinna som står på en scen framför en folkmassa.

Många sökte stöd för kulturarrangemang 2026

Intresset för kommunens stöd till kulturarrangemang har varit stort under 2026. Totalt fick 21 ansökningar stöd, från 15 olika arrangörer.

I år kunde fler typer av aktörer söka stödet än tidigare. Det märks i årets ansökningar, som kommer från både ideella föreningar, företag, studieförbund och ekonomiska föreningar. De 21 ansökningarna omfattar tillsammans 55 arrangemang under året.

Stödet tog slut tidigt

Stödmedlen tog slut redan i mars, men de beviljade arrangemangen pågår under hela 2026. De flesta arrangemang genomförs i centralorten, men flera sker också på landsbygden. Musik och blandad kultur är de vanligaste formerna bland årets ansökningar.

– Årets ansökningar visar att stödet till kulturarrangemang når många olika typer av arrangörer och bidrar till ett brett kulturutbud för bodensarna. Samtidigt ser vi att vissa arrangemangstyper och målgrupper är mer representerade än andra. Det ger oss både en tydlig bild av hur stödet används under 2026 och ett viktigt underlag för att utveckla stödet framåt, säger Linnéa Byberg, kulturutvecklare i Bodens kommun.

byline

Text av: Bodens kommun

Fotograf: Petra Älvstrand

Publicerad: