Över 600 nya bodensare tack vare Stegra
Bodens befolkning ökar snabbt i samhällsomställningen och en av de största drivkrafterna är Stegras etablering. Hittills har det inneburit att över 600 personer flyttat till Boden – och fler är på väg.
När Stegra inledde rekryteringarna under 2022 började också ett nytt skede för Boden. Kommunens inflyttningsservice, som inrättades för att stödja den gröna industrietableringen, har sedan dess hjälpt hundratals personer att hitta hem.
– Vi ser ett tydligt resultat av arbetet som drogs igång i slutet av 2022. Sedan vi satte rutinerna under våren 2023 har antalet inflyttare ökat snabbt, säger Peter Wallin, inflyttningsvärd på Bodens kommuns inflyttningsservice.
Totalt har 303 Stegraanställda valt att använda sig av kommunens inflyttningsservice. Av dem har cirka 275 redan flyttat in i Boden, varav 167 sedan slutet av maj 2025.
Från plan till verklighet
För att ta del av kommunens inflyttningsstöd, enligt överenskommelsen med Stegra, krävs två saker: att personen har en fast anställning och att de folkbokför sig i Boden.
– Vi följer varje individ genom hela processen, från det att de tackar ja till jobbet tills att de står i sin nya bostad. Det ger oss en tydlig bild av hur etableringen faktiskt påverkar Boden, säger Emma Malisa, inflyttningsvärd.
Att inte alla som påbörjat processen flyttat in beror bland annat på att vissa avbrutit rekryteringen, valt att bosätta sig i en annan kommun eller avslutat sina anställningar.
Familjer flyttar med
Inflyttningen handlar inte bara om nya medarbetare. Många tar med sig sina familjer – och det märks i statistiken. Hittills har kommunen registrerat 172 medföljande vuxna och 189 barn, vilket innebär att Boden totalt har fått omkring 640 nya invånare kopplat till Stegra, inklusive dem som flyttar in vid årsskiftet.
– Det handlar om människor som sätter ned sina rötter här. Vi ser nya familjer i förskolor, på olika aktiviteter och i föreningslivet. Det är en utveckling som påverkar hela samhället, säger Josefina Schmidt, inflyttningsvärd.
Familjen Laubscher-Pretorius är en av många familjer som har fått hjälp av kommunens inflyttningsservice. Du kan läsa mer om deras resa här.
Sveafältet ett nytt nav
En stor del av de nyinflyttade har valt att bosätta sig på Sveafältet, där omkring 100 personer med koppling till Stegra nu bor. Området har länge klassats som ett av Bodens mer socioekonomiskt utsatta, men kan nu vara på väg in i en ny fas.
– Det är många ingenjörer och andra tjänstemän som flyttar in, och det skapar en ny dynamik i området. Det är också ett område där kommunen har påbörjat ett omfattande utvecklingsarbete så det ska bli väldigt intressant att följa kommande socioekonomiska mätningar då det här påverkar Boden på flera nivåer, säger Peter Wallin.
Personlig vägledning för nya bodensare
Inflyttningsservicen är en central del i kommunens arbete för att möta tillväxten. Genom ett samarbetsavtal mellan Bodens kommun och Stegra samarbetar parterna för att underlätta att fler anställda väljer att bosätta sig i Boden.
Tjänsten erbjuder stöd i bostadsfrågor, barnomsorg och skola, men fungerar också som en personlig väg in i samhället – med information om allt från kommunala processer till fritidsaktiviteter.
När Stegras rekryterare förmedlar en kontakt hålls ett första digitalt möte där behov och önskemål kartläggs. Därefter lotsas ärendet vidare till rätt funktion inom kommunen.
– Genom att kombinera praktiskt stöd med personlig kontakt, skapar vi goda förutsättningar för både nya och befintliga bodensare, säger Peter Wallin.
byline
Text av: André Samuelsson
Fotograf: Mats Engfors/Fotographic
Publicerad: