En grupp militärer som står på ett fält.

Vem står redo att servera en miljon måltider?

När 50 000 soldater övade i Norge krävdes över en miljon måltider, 1,6 miljoner vattenflaskor och 110 ton tvätt. Bakom 14 dagars övning låg ett halvår av logistikarbete. När Boden får en allt viktigare roll i Sveriges och Natos försvar växer också behovet av civil kapacitet – och möjligheterna för det lokala näringslivet.

På Demo North i Boden möttes näringsliv, offentlig sektor och försvar för att diskutera de möjligheter som växer fram när säkerhetsläget förändras och Försvarsmakten expanderar.

För Boden har förutsättningarna förändrats ytterligare genom Sveriges medlemskap i Nato. Morgan Gustafsson, överstelöjtnant och planeringschef vid I 19, beskrev hur området pekas ut som särskilt viktigt och hur stora militära förband i ett konfliktläge måste kunna passera genom regionen på sin väg mot Finland. Då räcker inte den militära förmågan ensam.

– Det civila samhällets kapacitet behöver utvecklas i takt med de nya behoven. Det måste göras i fred för att vi ska kunna stödja de förband som ska passera här i en konflikt, säger Morgan Gustafsson.

Klimatet och de stora avstånden gör samtidigt uppgiften särskilt utmanande. För att klara den behövs ett logistiskt nätverk som sträcker sig långt utanför Försvarsmakten.

En man i militäruniform som står vid ett talarstativ framför en folkmassa.

Morgan Gustafsson, överstelöjtnant och planeringschef vid I 19

14 dagar krävde ett halvår av logistik

Hur omfattande uppgiften kan bli konkretiserades av Tore Jacobsen, chef för affärsutveckling på NorSea Group, som har lång erfarenhet av värdlandsstöd i Norge.

Under Natoövningen Trident Juncture 2018 deltog omkring 50 000 personer från 31 länder. Själva fältövningen pågick i 14 dagar, men bakom den låg logistik och koordinering dygnet runt under omkring sex månader.

Jacobsen visade några av siffrorna: över en miljon måltider, 1,6 miljoner vattenflaskor, 110 ton tvätt och mer än 15 000 fordon och containrar som rengjordes.

– Vi hade aldrig klarat att genomföra det utan bra avtal med lokala leverantörer och utan att vi hade tränat tillsammans tidigare, säger han.

I ett konfliktläge kan Boden och regionen, enligt de scenarier Jacobsen presenterade, behöva hantera över 100 000 soldater och under betydligt längre tid.

Det lokala näringslivet blir en del av lösningen

Bodens kommun och Nordic Way Services har tecknat en avsiktsförklaring för att undersöka förutsättningarna för att utveckla värdlandsstödet i Boden. En del av arbetet handlar om att identifiera vad som redan finns och var kapaciteten behöver stärkas.

Finns tillräckligt med drivmedel? Boenden? Transporter? Teknisk service?

– Det lokala näringslivet är det som kommer att finnas på plats i en kris eller konflikt. Därför har vår strategi i Norge varit att använda lokala företag, och jag tror att det är lika viktigt i Sverige.

Nordic Way Services ägs av Wallenius Lines och samarbetar med norska aktörer inom Wilhelmsensfären med erfarenhet av både internationell logistik och praktiskt värdlandsstöd. Tanken är att den kapaciteten ska kunna kombineras med det som redan finns lokalt.

Det kan öppna möjligheter för betydligt fler än traditionella försvarsföretag. Transporter, entreprenad, fastigheter, boende, drivmedel och teknisk service är några exempel.

– Behöver du en elektriker eller rörmokare mitt i natten så finns de lokala företagen där. I Norge har de visat en stolthet över att få bidra och visat att de kan leverera.

Samtidigt måste nätverken byggas innan de behövs. Företag kan behöva uppfylla särskilda krav och personal kan behöva säkerhetsprövas.

En viktig del är också att hitta investeringar som gör nytta även när det inte råder kris.

– Vi tänker mycket dual use. Hur kan man utveckla Boden med kapaciteter som kan användas i fredstid, men också vid en konflikt och inom värdlandsstödet? säger Tore Jacobsen.

För Boden kan arbetet därför innebära mer än stärkt beredskap. Rätt investeringar och samarbeten kan samtidigt skapa nya affärer, stärka det lokala näringslivet och bygga kapacitet som gör nytta varje dag.

En man som står på en scen framför en publik.

Tore Jacobsen, chef för affärsutveckling på NorSea Group

byline

Text av: André Samuelsson

Fotograf: Huvudbild: Mats Engfors/Fotographic, Artikelbild: Viveka Österman

Publicerad: